Dla wielu ludzi II wojna światowa nie skończyła się wraz z ostatnim wystrzelonym pociskiem.
Dla wielu był to początek kolejnej walki: o odzyskanie mienia, o znalezienie swoich bliskich, czy o poszukiwaniu miejsc, gdzie najbliżsi zginęli.
Takim poszukiwaniem były także starania o Lejba Majzelsa odnalezienie żydowskich dzieci, które przeżyły Zagładę, a które podczas wojny znajdowały się pod opieką Polaków. Majzels odnajdywał je i podejmował kroki, aby wojenne sieroty powróciły do swoich żydowskich korzeni, do Izraela. Ile żydowskich dzieci udało mu się odzyskać i wywieźć z Polski? Jakie historie się za tym kryją?
Anna Bikont w swojej książce pt. „Cena” również poszukuje. Szuka informacji o tych osieroconych dzieciach (dziś już w starszym wieku lub nieżyjących). Autorka wykonała mrówczą, wieloletnią pracę, aby ta książka mogła powstać i aby te historie ujrzały światło dzienne.
Niektórzy ze znalezionych bohaterów chętnie dzielą się swoimi historiami, inni nie chcą wracać do bolesnych wspomnień. Niektórzy zostali w Polsce, inni wyjechali do Izraela czy do USA. Kim byli ludzie, którzy ich uratowali? Jakie były wówczas ich motywacje?
„Cena” to przejmująca i do bólu prawdziwa publikacja, pokazująca ścieżki życia żydowskich sierot, do których udało się dotrzeć Annie Bikont.
Jest to opowieść nie tylko o żydowskich dzieciach, ale także o tych, którzy je podczas wojny ukrywali (nie zawsze z wysokich pobudek). To bardzo ważny głos tych, którzy wiele lat milczeli na temat swoich wojennych i powojennych losów.
Moja ocena: 8/10