Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski
Wojny kobiet
Wydawnictwo Rebis
„Wojny kobiet” to zbiór wywiadów z kobietami, które wykazały się niezwykłą odwagą i determinacją w dochodzeniu prawdy czy walce z niesprawiedliwym systemem. Każdy z wywiadów poprzedzony jest krótkim wstępem, który nakreśla nam, w jakich okolicznościach znalazły się bohaterki wywiadów.
Wywiady odkrywają przed nami dwa światy: ten sprzed wydarzeń który zmieniły życie bohaterek, i ten po, gdzie musiały one zmierzyć się z tragicznymi wydarzeniami.
Wśród osób, z którymi przeprowadzono wywiady jest siostra Krzysztofa Olewnika, którego uprowadzonego, a następnie w 2003 roku zamordowano. Jego siostra walczy o sprawiedliwość i ukaranie opieszałych funkcjonariuszy policji i prokuratury.
Autorzy rozmawiają też z żoną przemytnika papierosów, który został zamordowany, a którego ciała nigdy nie odnaleziono. Kobieta walczy o prawdę, o odnalezienie ciała męża. Ta historia najbardziej mnie poruszyła, bowiem istnieją podejrzenia, że mężczyzna został bardzo brutalnie zamordowany, a jego zwłoki zostały zasypane wapnem lub zmielone w masarni…
Bohaterki reportaży musiały mierzyć się także z bezdusznością systemu, brakiem empatii urzędników czy opieszałym działaniem służb. Jedna z kobiet stawia nawet czoła włoskiej mafii, a w grę wchodzą olbrzymie, brudne pieniądze.
Wywiady autorów „Wojen kobiet” były wyjątkowo celne, pytania zadawali w rzeczowy, ale niepozbawiony empatii. Powstał z nich świetny reportaż o tym, jaką siłą wykazują się matki, żony, siostry w obliczu najtragiczniejszych wydarzeń życiowych.
Serdecznie polecam.
Moja ocena: 8/10